Політолог Олег Гнатюк про різницю у рейтингах різних соціологічних компаній, вихід з передвиборчих перегонів Сергія Кривоноса, справі Гладковського, маніпулятивні технології Порошенко, героїзмі українських моряків. що утримуються у росії та ставку путіна на проросійські сили.
Тема рейтингів та тема соціологічних опитувань стає актуальною та дуже поширеною саме напередодні виборів та під час них. Нещодавно, приміром, дві соціологічні компанії, а саме «Рейтинг» та «Социс», надали результати свіжих опитувань, і рейтингові показники в них дещо різняться, у «Рейтинга» друге місце посідає Тимошенко, Порошенко на третьому, у «Социса» навпаки. Це авторитетні соціологічні компанії, обидві пройшли акредитацію, в тому числі і міжнародну, і важко закидати їм можливі маніпуляції. Можливо, різниця в рейтингах виникла виключно в межах статистичної похибки або репрезентативної вибірки. Опитування, як правило, проводяться поквартирно, і, можливо, не зачіпають певну кількість репрезентативних учасників. В будь-якому випадку, ми маємо розуміти, що це умовні показники. Ближче до виборів нас чекає ще не одне гучне політичне дійство і рейтинги кандидатів можуть суттєво помінятись.
Наша політика – це наша політика, вона, на жаль, будується не завжди правильним чином і не завжди відповідає стандартам професійної політичної культури. Можна згадати відсторонення Гладковського в зв’язку зі скандалом в Укроборонпромі і призначення на його місце Кривоноса. В цій ситуації вбачається подвійна маніпуляція: перше, що дивує, те, що людина відмовилась від участі в президентських виборах, і саме на користь одного з діючих впливових кандидатів.
Очевидно, факт був такий, що, можливо, могли бути певні домовленості, кандидат був заангажований, але для широкого кола громадськості не був відомий. Він був відомий та популярний серед армійців, але, щоб вийти на публічну арену, йому потрібен був момент входження в список кандидатів і гучний публічний резонанс. Відповідно, він це отримав, знявшись з участі на користь діючого президента. В свою чергу, це дало можливість самому президенту чесну, некорумповану людину, військовослужбовця, полковника, без наявних темних плям, призначити на таку відповідальну посаду, щоб згладити ситуацію, яка сталась з Гладковським-Свинарчуком.
Але ж в нас чиновники не бувають екс-чиновниками, депутати не бувають екс-депутатами, міністри – екс-міністрами. Тому в подальшому цілком можливий варіант, що справа Гладковського буде жити і мати продовження все в тій же корумпованій системі. Людина на таку посаду може бути поставлена фіктивно і до певного часу, доки це буде зручно. І картина вимальовується так, що Кривоніс від початку був технічним кандидатом Порошенка. Скоріш за все, існували певні домовленості, і стосувались вони ключових посад. І тут ситуація з Гладковським, яка вкрай негативно вплинула на рейтинги Порошенка, отримала зручне вирішення
Будь-яку негативну ситуацію політики намагаються перекрити якимись іншими доволі помітними подіями – критикою опонентів, підвищенням соціальних стандартів, розмовами про світле майбутнє, тобто застосовується безліч маніпулятивних технологій, щоб відвернути увагу в ЗМІ. Саме ЗМІ це ключовий ресурс, тому, що це і засіб маніпуляції, і одночасно єдине джерело інформації для широких верств населення. Звісно, туди зараз викидають те, що вигідно тим чи іншим силам. А оскільки в нас монополізація ЗМІ, так само, як і монополізація економічної, політичної системи та олігархізація суспільства, і належать вони п’яти-шести групам, відповідно, багато хто з олігархів зацікавлений в тому, щоби пройшов той чи інший кандидат. Отже і спрямовувати свої тези вони будуть в те інформаційне поле, яке їм зручне, і де можна відвернути увагу від небажаних негативних подій.
Але події навкруги Укроборонпрому у ЗМІ, можливо і наберуть характер маніпулятивних технологій, проте у свідомості громадян відкладуться надовго і очевидно вплинуть на рейтинги. Основна конфронтація зараз йде між Порошенком та Тимошенко, і на цьому фоні активно може зіграти Зеленський. Його рейтинг на фоні оцих протиріч між двома ключовими кандидатами може знову підрости до початку виборів. Все залежить від того, які нові політичні маніпуляції чекатимуть на нас наступні два тижні. Можливо, це будуть події глобального, масштабного характеру, чи це буде вторгнення. чи це буде відверте перекручення певних фактів, або ж порушені гучні кримінальні справи. Аргументів «за» сьогодні в жодного з кандидатів вже практично немає, є тільки аргументи «проти», і протягом останнього місяця ми бачимо лише війну компроматів. Останні два-три тижні до скандалу в Укроборонпромі впевнено йшов до перемоги Порошенко. Основними сходинками його рейтингу був Томос, і зараз ми скрізь бачимо маніпулятивні борди з Єпіфанієм, спрямовані на те, щоб посіяти віру в свідомості громадян, конституційно закріплений курс на ЄС і НАТО, і от зараз – закон про мову. Ключові теми, що обговорюються президентською командою – армія, оборона, зовнішня політика, закінчення війни, визволення полонених моряків.
Щоправда, стосовно полонених моряків варто зазначити, що до подій в Укроборонпромі про них майже не згадували. Моряки наші є беззаперечними героями, яких тиранічна Росія змушує визнати себе кримінальними злочинцями. Але вони поводять себе мужньо, звитяжно, і визнають себе виключно військовополоненими, незважаючи на моральний, психологічний тиск. Вони залишаються вірними інтересам своєї держави. Перший суд над ними відбувся в січні, їм подовжили ув’язнення, Росія до 25 травня заявила про продовження розслідування на предмет кримінального злочину подій у керченській затоці. Ці факти свідчать про те, що за час президенства Порошенка моряків з Росії не випустять, навіть під міжнародним тиском
Проте йде багато розмов про обмін, на зустрічі тристоронньої контактної групи Марчук заявив про обмін в форматі 66/66, зараз вже кажуть про 25/25. Але оскільки Путін не робить ставку на Порошенка, йому ніяк не вигідно давати Порошенку в руки такий козир у вигляді звільнення українських моряків. Відповідно, цей процес буде законсервований, а після виборів Путін буде дивитись на розклад сил в Україні і визначатиметься з ситуацією. Можливе повторення ситуації з Савченко. І тоді Путін казатиме всьому світу, що він пішов на наші умови і звільнив наших моряків, і зароблятиме собі рейтинг у власній країні, який останнім часом відчутно впав. Для цього ж він зараз запропонував жителям окупованих територій отримати російське громадянство за спрощеною системою. Це доволі небезпечний факт, який, з одного боку, підвищить його рейтинг і додасть певну частку електорату, а з іншого, дасть правову, юридичну підставу для подальших відвертих дій на сході України щодо захисту нібито своїх громадян. А от стосовно можливої агресії, наступу, військових дій з боку Росії, то не тільки до президентських, але й до парламентських виборів її чекати не варто. Вони роблять ставку на проросійські опозиційні сили, які прийдуть в парламент, і відверті провокативні військові дії для них просто невигідні. Навпаки, зараз їх влаштовує режим тиші.
Єдине, що може статись, і такий варіант періодично обговорюється в російських ЗМІ, що в Україні може статись якесь гучне політичне вбивство. І якщо вони будуть зацікавлені в дестабілізації політичної ситуації та виборчого процесу, вони можуть дійсно на це піти. І такий випадок може призвести до надзвичайного стану, відстрочення або перенесення виборів. Хотілося б, щоб цей варіант залишився виключно гіпотезою.