Політтехнолог Катерина Одарченко про GR Forum у Брюсселі, його гостей та спікерів.
Якщо в цілому говорити про лобіювання як про діалог бізнесу та влади, то така індустрія в Україні існує, і вона доволі затребована. Люди хочуть відходити від ганебних корупційних схем до прозорого діалогу. Вони хочуть приймати участь в асоціаціях, кампаніях, тобто, хочуть впливати на владу, але впливати цивілізовано.
За останні п’ять років було загалом проведено вже три форуми в Україні.
Оскільки цей рік передвиборчий, щоб уникнути зайвого політичного піару цього року дискусійний майданчик було перенесено до Бельгії. Спільно з міжнародною асоціацією лобістів GR Forum буде проведено у Брюсселі.
Українська делегація складається з більш, ніж 15 осіб, це і регіональні бізнесмени, і народні депутати, і голови профільних асоціацій.
Дуже важливо говорити з цільовими людьми, дуже важливо приходити з запитами на певний обмін інформацією
В рамках конференції вони матимуть можливість ознайомитись зі спікерами з багатьох європейських лобістських структур та перейняти корисний досвід. Зокрема, одним із цікавих напрямків для розвитку України, є, припустимо, туризм. Україна має колосальний рекреаційний туристичний потенціал, але ця робота проводиться на містечковому рівні. Великі гравці до нас не заходять. Власне, через те, що нема чіткого діалогу з громадами, з обласною владою, центральною владою. Тому буде цікаво розглянути виступ спікера з цієї галузі та ознайомитись з концепцією вирішення цієї проблеми на прикладі Хорватії, країні, що пережила великі потрясіння, була корумпована, а зараз досягла великого потенціалу. З точки зору наших юристів цікаво буде дізнатись, як працювали лобісти таких великих та потужних компаній. Як, припустимо, Майкрософт, або великі фармацевтичні компанії, як працюють лобісти Citibank – однієї знайбільших світових фінансових інституцій. До речі, лобіст Citibankбуде піднімати таке цікаве питання, як захист персональних даних в банківських структурах, яке є дуже актуальним для України. Також буде представник, що захищає в Європі інтереси малого та середнього бізнесу. Погодьтесь, визначити якийсь один пріоритетний напрямок тут доволі складно – важливе все, отриманий досвід безцінний.
З євродепутатів підтримують форум Франк Швальба, Жозе Мануель Фернандес, Моніка Маккавей, Мікаел Елбоні.
Це важлива культура. Хоч і досить складно організовувати цей процес, але я певна, що він буде корисний для країни в цілому
Важливо те, що з євродепутатами українські делегати будуть говорити не лише в рамках конференції, делегація матиме і окремі зустрічі. Можливо, в рамках конференції вдасться підписати меморандуми про співпрацю з європейськими депутатами, які представляють як свої країни, так і в цілому європейські інституції.
Цивілізований діалог бізнесу та влади – це завжди двосторонній процес. По-перше, є запит суспільства- по суті, громадська адвокація це також лобіювання, а по-друге, великі корпорації бачать, що лобіювання вигідніше, ніж корупція, що це шлях до стабільної політики. Якщо політика буде стабільною, то європейські кошти підуть до України. А це мільярди євро.