Потенційний кандидат у президенти України Мішель Терещенко про цілі, які ставить перед собою, про корупцію, необхідності змінювати Конституцію, команду, повернення окупованих територій, військову доктрину та різницю між Україною та Францією.
Передвиборча кампанія ще не почалась, коли вона почнеться, я – потенційний кандидат. І на вибори я йду тому, що зараз я не бачу жодного кандидата, якому я можу довіряти. Я дуже люблю Україну, я три роки тому відмовився від французького громадянства, і отримав українське. Я хочу, щоб і я, і мій син, який народився чотири дні тому, жили у заможній, європейській, цивілізованій Україні, і нею пишались.
Я зараз не бачу, щоб останні п’ять років після Майдану ми робили зміни, які нам необхідні. Я зараз глухівський міський голова, я хочу допомогти жити по-новому.
Я не хочу, щоб через двадцять років мій син сказав: «Тату, ти двадцять років тому вибрав бути українцем, а я хочу зараз вибрати бути французом» Я радий, що ми можемо зараз використати цей шанс, і мирним шляхом виборів, нарешті, зламати цю систему, відрізати голову цій гідрі
Зараз, як міський голова, я борюся з корупцією кожен день. І я знаю, де саме є корупція, як вона спрацьовує. Ми, на жаль, за останні 27 років, і особливо за часів Януковича, збудували державного монстра. Це гідра з багатьма головами. Тут – обладміністрація, там – президентська адміністрація, отут – державна фіскальна служба, митниця, прокуратура, СБУ… Всі працівники цих установ не можуть працювати без корупції. Для мене в Глухові Сумська обладміністрація – це інструмент, який не допомагає, а тільки турбує, заважає робити зміни і гідно працювати. Ось я тримаю програму. Це – лише десять аркушів. Це програма змін на три роки, згідно якої ми можем абсолютно мирним шляхом докорінно змінити ситуацію і отримати нові європейські перспективи, і за п’ять років Україна дуже наблизиться до Євросоюзу. Не думаю, що отримає членство, але матиме всі умови для цього. Наша конституція була написана патріотами. Я вважаю, що наша конституція може працювати. Нам просто треба її поважати. Час війни – це не час для змін конституції. А буде в нас президент, чи прем’єр-міністр, чи канцлер – це неважливо. Важливо зламати цю систему, не давати шанс корупції. Законодавство в нас для цього є. Треба тільки, щоб воно працювало. Немає потреби міняти конституцію – ми можемо вносити певні поправки, змінити деякі параграфи, але , в принципі, наша конституція працює і ми можемо її використовувати.
В Україні є багато патріотів.Але неможливо бути одночасно патріотом і корупціонером. У нас є команда, але я не можу сказати, що, в разі, якщо я виборю пост президента, в мене вже є готові міністри. Це задача парламенту, президент може тільки пропонувати свої кандидатури. Але проблеми я не бачу – 97% українців патріоти, і в нас багато фахівців, які можуть працювати, яким можна довіряти. Єдине, що для цього потрібно – звільнити і суспільство, і економіку.
Якщо ми будемо привабливими, якщо Україна доведе, що вона процвітаюча, заможна країна, з високим рівнем життя, приваблива з точки зору інвестицій, демократична, якщо вона наблизиться до членства в Євросоюзі- люди на Донбасі мобілізують сили і самі звільняться, щоб прийти до нас. Якщо ми подолаєм корупцію – ми без проблем виграємо і війну. Не тільки Донбас, не тільки Крим схочуть повернутись, а й ті території, що були Україною сто років тому, як мінімум, будуть бажати з нами співпрацювати.
Стосовно армії, якщо я стану президентом, то розвиватиму її без компромісів. Коли я йду зараз вулицями Києва, то бачу гасла : «Нам потрібен мир». Мені здається, там ще мусять дописати «Потрібна капітуляція». Або бачу кругом «Компроміс». Компроміс, компроміс, компроміс… Наразі війна. Мені здається, такі написи – це вже кримінальне порушення. Не може бути компромісу. Ми в своєму праві, є агресія, є Будапештський меморандум, є наші кордони, які наші сусіди мусять поважати. Нам потрібно робити все можливе й неможливе, щоб наш сусід поважав наше право
Україна має фантастичний потенціал для економічного розвитку. Мої пращури сто п’ятдесят років тому робили Україну багатою, і потенціал був фантастичний. І цей потенціал і зараз є, тому, що є люди. А наші люди – талановиті, освічені, працьовиті, ми маєм спеціалістів в багатьох галузях. Я бачу велику різницю між Францією та Україною. Я шістдесят років побув французом – я не бачив у них цю волю, цю енергію, цю працелюбність. Українці дуже активні, дуже спритні, ви можете прийти на дружній обід і несподівано отримати бізнес-пропозицію. Українці в цьому більше схожі на американців. Я досі не розумію, як більшовикам вдавалось керувати майже вісімдесят років – це тільки через репресії, терор, депортації. Український менталітет –активно, швидко, з готовністю.У Франції є таке прислів’я : «Неможливо – це не французькою». А мені хочеться сказати «Неможливо – це не українською».
Крім фантастичних людей, в Україні фантастична природа, землі кращі в світі. Ми вже багаті, тільки ми цього не бачимо. Ми не можемо цього отримати, бо все ж розкрадається! Якщо подолати корупцію, ми вже будемо дуже заможними. А зараз ми отримали анти рекорд – ми на 184 позиції найбагатших країн світу. Навіть Молдова на 180. Це скандал, це ганьба. На п’ятому році після Майдану це неможливо. Мені здається, люди не будуть більше чекати. Вже маєм прикрий результат – мільйони мігрантів, що прийняли рішення працювати за кордоном. Вони будуть збагачувати Польщу, Італію, а Україна біднітиме. Я хочу, щоб Україна була для Європи, як Канада для Америки.
Якщо припустити, що президентський пост виборено, певний час прийдеться працювати з тим урядом, який існує нині, до обрання нового. Чи можливо буде працювати з сьогоднішнім прем’єром? Тут можна згадати приклад Макрона. В нього не було депутатів, коли він прийняв рішення балотуватись, він був один, без політичної партії. Він став президентом, парламентські вибори стались через півроку. За шість місяців він зміг об’єднати своїх людей, створити свою команду. І на парламентських виборах отримав більшість у парламенті Франції. І вважаю, що в мене теж буде так само. Оскільки політики у нас продаються й купляються, я не піду на компроміс і не пропонуватиму людям посади в парламенті в разі своєї перемоги. Хай парламентські вибори йдуть своїм шляхом і в парламент попадуть ті кандидати, що даватимуть можливість нашому суспільству робити зміни. Думаю, що це бажання всіх українців. На жаль, зараз люди впевнені, що це неможливо, що систему зламати не можна. В моїй програмі передбачено зміну закону про вибори, який на сьогодні невдалий. І вірю, що така зміна приведе в політику депутатів, які будуть насправді представниками народу, які будуть готові працювати й робити ті зміни, яких ми всі прагнемо.
Насправді в сьогоднішній Верховній Раді є депутати, які мене підтримують. І були пропозиції від декількох партій, щоб об’єднатись. Але я вважаю, що сьогоднішня Верховна Рада – це олігархічний бізнес-клуб, це не ті політичні партії, які нам потрібні. Думаю, настав час організовувати нові політичні сили, які бажають розвитку, прогресу та зростання економіки. Таких людей сьогодні дуже багато. Буде в мене партія, чи ні – це неважливо, важливо, що є багато однодумців. Але, якщо новий закон про вибори не буде прийнято до парламентських виборів, то партія буде потрібна.
І якщо я виборю пост президента, першим моїм законопроектом, винесеним на верховну раду, буде ліквідація прокуратури. Звільнити Генпрокурора, який зараз є, і повністю ліквідувати цю установу. Ми почали декомунізацію. А наша Держпрокуратура – це спадщина з радянських часів. Вона працює з часів Леніна, з 1922 року. Коли я вперше був у Сумській області в кабінеті обласного прокурора, він одразу заявив : «Ми, прокуратура, є репресивним органом». Я був шокований, я завжди вважав, що прокуратура має захистити інтерес держави, а держава то є люди, тому перш за все треба захистити право людини. Нам не потрібен репресивний орган, прокуратура має бути ліквідована.
Я вважаю, що Україна має право бути членом Євросоюзу. І думаю, що це важливо для України, але ще важливіше – для Євросоюзу. Це єдина країна світу, де люди гинули на барикадах з прапором Євросоюзу в руках. Наші європейські друзі мають розуміти, що ми зараз тримаємо східний кордон не тільки України, а всієї Європи.